Kraul na piersiach technika połączona z dynamiką

Pływanie niebezpodstawnie nazywane jest sportem ogólnorozwojowym. Dzięki systematycznym wizytom na basenie wzmacniamy siłę mięśni, a także trenujemy wydolność organizmu. Oprócz superlatyw wynikających z pływania i powiązanych z rozwojem fizycznym, warto wspomnieć o aspekcie psychicznym, gdyż dla mózgu pływanie jest tak samo relaksujące jak trening jogi. Wśród różnych styli pływania na wyróżnienie zasługuje kraul na piersiach. 

kraul na piersiach

Czym charakteryzuje się ten styl pływania?

Kraul na piersiach jest najszybszą techniką pływania. Dzięki dynamicznemu, naprzemiennemu ruchowi rąk i mocnej pracy nóg możliwe jest osiągnięcie naprawdę wysokich prędkości. Kraul na piersiach jest stosunkowo wymagającym stylem pływania z uwagi na konieczność wykonywania zdecydowanych ruchów i kontroli oddechu, gdzie wdechy powinny być brane szybko, w możliwie równych odstępach czasowych, natomiast wydechy powinny być wykonywane do wody w sposób powolny. 

Pływanie kraulem rozwija spore partie mięśni. Przede wszystkim rozbudowuje mięśnie czworogłowe oraz dwugłowe uda, wspiera pracę mięśni trójgłowych ramienia, a także wzmacnia mięśnie szyi i obręczy barkowej. Poprawnie wykonywane pływanie kraulem pozwala zachować odpowiednią postawę ciała i zdecydowanie poprawić wydolność i jakość krążenia krwi. 

Kraul – styl dowolny w pływaniu.

Technika pływania kraulem na piersiach

W pierwszej kolejności, podczas nauki pływania kraulem na piersiach, należy opanować poprawną technikę oddechu. Najpopularniejszym sposobem jest tak zwany oddech na trzy, gdzie po trzech ruchach ręką wynurza się głowę w celu zaczerpnięcia szybkiego wdechu. Po nim następuje powolny wydech to wody i kończy się wraz z ponownym uniesieniem głowy nad wodę. Wdechu dokonuje się przy wyprostowanej ręce (przeciwnej do kierunku brania wdechu), co pozwala zachować wyprostowaną i wyciągniętą sylwetkę.

Praca rąk powinna być usystematyzowana z cyklem oddechowym. Im szybsze ruchy rąk, tym szybciej należy brać oddech, co wiąże się z koniecznością posiadania lepszej wydolności. Tułów podczas brania wdechu powinien tworzyć z lustrem wody kąt około 45 stopni, natomiast podczas pływania z głową skierowaną ku dołowi, ciało powinno tworzyć z lustrem wody kąt 0 stopni. 

styl dowolny

Trening pływania kraulem

Na początku przygody z nauką pływania kraulem na piersiach powinno się szczególną uwagę poświęcić technice – ćwiczeniom oddechowym oraz zwracać uwagę na postawę ciała podczas pływania. Dopiero po odpowiednim opanowaniu sekwencji oddechów oraz ruchu rąk i pracy nóg można doskonalić technikę o zwiększanie szybkości wykonywania ruchów oraz o doskonalenie dynamiki. 

Kraul – ćwiczenia do stylu dowolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *